x
Jak vzniká paměťovka - České dukáty

Jak vzniká paměťovka

Jak vzniká paměťovka

Ačkoliv pamětní tisk ve formě bankovky na oslavu narozenin Jaromíra Jágra teprve vzniká, můžete se již nyní podívat na to, jak celý proces vzniku pamětního tisku ve formě bankovky vypadá.

Je to možné díky tomu, že paměťovka Jaromíra Jágra je již druhá v pořadí. První byla věnována Václavu Havlovi a vydána v listopadu 2021 k  výročí 10 let od jeho úmrtí. Byl o ní takový zájem, že se vyprodala během několika dní.Jak vzniká paměťovka

Akademická malířka Eva Hašková nejprve vypracuje návrhy paměťovky.

Jakmile se vybere vítězný návrh a upřesní jednotlivé tiskové techniky, které se na pamětním tisku objeví, může se pokračovat k dalšímu zpracování. Výrazná osobnost STÁTNÍ TISKÁRNY CENIN, rytec Martin Srb, se zhostí nelehkého úkolu a přenese jednotlivé části výtvarného návrhu do grafické podoby.

V této fázi je velmi důležitá úzká spolupráce rytce a autora návrhu. Rozkresby, které se později budou realizovat na paměťovce tiskovou technikou hlubotisk, přenese Martin Srb na ocelovou destičku v již zmenšeném měřítku, aby kresbu následně vyryl ocelovým rydlem a provedl kontrolní otisk rytiny. Jedná se o vysoce řemeslnou ruční práci, kterou žádné stroje plnohodnotně nenahradí.

Grafické zpracování pamětního listu v podobě bankovky však není záležitost pouze ruční práce. Design dalších částí paměťovky, například ochranné prvky, se už zpracovávají na počítači pomocí ceninového grafického programu, který vyžaduje vysokou odbornost, znalost bankovkového designu a estetické cítění.

Jak vzniká paměťovka

Poté již přicházejí na řadu tiskařské stroje a tiskaři STÁTNÍ TISKÁRNY CENIN. První průchod strojem, kdy dochází k ofsetovému tisku první vrstvy lícové strany, prochází přísnou kontrolou autorky i rytce.

Po tisku lícové strany se pokračuje znovu ofsetovým tiskem, tentokrát rubové strany pamětního tisku v podobě bankovky.

Portréty významných osobností na českých bankovkách se objevují už více než 100 let. Na současných bankovkách se pro tisk portrétu používá hlubotisková technika, která patří mezi základní ochranné prvky bankovek a cenin. Stačí přejet prstem po podobizně a zřetelně ucítíte reliéfní přechody mezi barvou a bankovkovým papírem.

Poslední tiskovou fází je číslování pamětního listu na stroji Numerota. Číslování zhotovené tiskem z výšky má charakteristický okraj jednotlivých číslic získaný tlakovým působením číslovače na papír.
zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
Odběr novinek